شیلنگ های پنوماتیک جزء دسته محصولاتی هستند که بیشترین کاربرد را در هدایت هوای فشرده در تجهیزات مختلف مانند کمپرسور ها برعهده دارند. استفاده از قدرت سیال در دو شاخه دسته بندی می شود: پنوماتیک و هیدرولیک. و سوال اینجاست که چه مواقعی پنوماتیک مورد استفاده قرار می گیرد؟

زمانی که نیروهای حدودا کمتر مثلا یک تن نیرو، و سرعت حرکت بالا مورد نیاز باشد، از پنوماتیک استفاده می شود. و موارد مصرفی هیدرولیک نیز به این صورت است که در مواقعی که سرعت های کنترل شده و قدرت های بیشتری مورد نیاز باشد.

ابزار آلات پنوماتیک مانند شیلنگ پنوماتیک بخش مهمی در صنایع گوناگون به شمار می روند و به همین جهت در صورت عدم وجود آن ها؛ برخی از فرآیند های صنعتی به رویه اصولی صورت نخواهد گرفت.

شیلنگ پنوماتیک اما شیلنگ های پنوماتیک، ابزار های رنگی و شفافی هستند که در دو صورت نرم و خشک تولید می شوند. وظایف این نوع شیلنگ ها این است که مایعات و گاز های فشرده را انتقال می دهد. معمولا جنس این شیلنگ ها از پلی اورتان است. این محصول به منظور انتقال گاز فشرده در موارد مصرفی از جمله: کمپرسور ها، مدار پنوماتیک، آب، روغن و مواد های صنعتی، خودرویی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرند.

شیلنگ های پنوماتیک در انواع طرح های گوناگون برای کاربرد های مختلف و محیط کاری متنوع ساخته می شوند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

انواع شیلنگ های پنوماتیک

 • شیلنگ پلی اورتان (PU): این دسته از شیلنگ های پنوماتیک در مقابل مشکلاتی از جمله سایش یا پیچ خوردگی، از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است و چون انعطاف پذیری بالایی دارد ، می توان آن را در مکان های کوچک نیز نصب نمود.
 • شیلنگ پلی آمید (PA): شیلنگ های پلی امیدی در واقع همان شیلنگ های نایلونی هستند. اگر بخواهیم چند نمونه از ویژگی های این دسته از محصولات پنوماتیک را بیان کنیم؛ می توانیم به سبک بودن آنها، قطر غیر قابل تغییر با شعاع خمش و مستحکم بودن آن اشاره نماییم.
 • شیلنگ پلی اتیلن (PE): شیلنگ های پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند و همینطور یکی دیگر از ویژگی های این محصول، منعطف بودن آن است. قیمت این دسته از محصولات بسیار مقرون به صرفه می باشد.
 • شیلنگ پی وی سی (PVC): فرآورده ای که بیشترین ارزش را در صنایع پتروشیمی را به نام خود کرده است، Poly vinyl chloride می باشد و در ساخت شیلنگ های پی وی سی به کار گرفته می شود. به این نکته توجه داشته باشید که این نوع محصولات علاوه بر اینکه از نظر دسترسی بسیار سهولت دارد و به قیمت خوبی نیز در بازار عرضه می شود، از دیگر مزایای این شیلنگ ها، استرلیزه پی در پی آن را می توان بیان کرد. ویژگی های محصول شامل: سبکی و انعطاف پذیری آن است.
 • شیلنگ پلی پروپیلن (PP): یکی دیگر از انواع شیلنگ های پنوماتیک، شیلنگ پلی پروپیلن می باشد که نسبت به همه شیلنگ ها سبک تر است و در برابر گرما و حرارت مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

آشنایی بیشتر با شیلنگ پنوماتیک

برخی از این محصولات که برای انتقال هوا با فشار زیاد استفاده می شوند؛ برای اینکه سطح مقاومت خود را بالا ببرند، داخل آن را با الیاف نساجی می پوشانند تا از شکست و از بین رفتن آن در کوتاه مدت بر اثر فشار های وارده جلوگیری شود. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در نظر گرفتن جریانات فشاری عبوری از درون شیلنگ نیز به شما در انتخاب سایز استاندارد و متناسب با فعالیت تان کمک زیادی خواهد کرد.

قیمت شیلنگ پنوماتیکدر ادامه برای آشنایی بیشتر به معرفی برخی از ویژگی های ساختاری و معرفی اجزای تشکیل دهنده شیلنگ پنوماتیک خواهیم پرداخت.

اجزای تشکیل دهنده شیلنگ پنوماتیک

 شیلنگ های پنوماتیک شاید بنظر دارای ساختار ساده ای باشند، در صورتی که این محصولات کاربردی از بخش های مختلف مانند لوله اصلی و داخلی ، یک یا چند لایه فیبر بافت شده یا بصورت مارپیچ و لایه پوششی برای محافظت بیشتر از سطوح شیلنگ تشکیل شده تا بیشترین بهره وری را برای خریداران و استفاده کنندگان داشته باشد.

قطر شیلنگ پنوماتیک

 انتخاب قطر داخلی استاندارد و مناسب یکی از موارد تاثیر گذار در فرآیند هدایت هوای فشرده و عمر مفید شیلنگ پنوماتیک خواهد داشت؛ به این صورت که اگر شیلنگ خریداری شده بسیار کوچک و یا خیلی بزرگ باشد، می تواند برای ما مشکل ساز شود. پس باید با توجه به فرآیند مد نظر خود، قطر داخلی آن را انتخاب کنیم. همچنین با توجه به وجود یک حداکثر فشار هوای عبوری در هر شیلنگ پنوماتیک با توجه به ابعاد آن ها، باید توجه داشته باشید که میزان هوای فشرده هدایت شده از درون شیلنگ، کمتر از حداکثر مقدار آن باشد تا این محصول دچار آسیب در کوتاه مدت نشود.

مزایای شیلنگ پنوماتیک

 • مقاومت بسیار بالا
 • مقاوم بودن در مقابل سایش
 • سازگار بودن با یک ماده شیمیایی استثنایی
 • مقاوم در برابر شعله
 • مقاومت در مقابل پاشش جوش
 • هدایت الکتریکی

پارامتر های کلیدی در خرید شیلنگ پنوماتیک

 نوع و سایز های غیر قابل شمارشی از گروه شیلنگ های پنوماتیک در بازار موجود است؛ پس باید افرادی که در این حوزه اطلاعات مربوطه را در دسترس خود دارند، چند مورد فاکتور مهم را در نظر داشته باشند و با توجه به این فاکتور های تاثیر گذار و قابل اهمیت در هر کاربرد، شیلنگ متناسب با کار مد نظر انتخاب و خریداری نمایند.

خرید شیلنگ پنوماتیک اندازه ، آلیاژ یا ماده سازنده آن و مکانیزم از جمله مهم ترین مواردی هستند که متقاضیان این محصولات باید در هنگام  خرید شیلنگ پنوماتیک به آن ها توجه کافی داشته باشند.

کلام آخر

افرادی که شغل آن ها مرتبط به کلر ساخت و ساز است، قطعا از شیلنگ های پنوماتیک استفاده کرده و با آن آشنا هستند. واضح است که این نوع شیلنگ ها، در سیستم های نوماتیک، نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند و جزء کلیدی ترین قسمت های آن می باشند.

چگونگی کارکرد این نوع شیلنگ ها نیز به این صورت می باشد که راه را برای انتقال جریان در یک سیستم پنوماتیک تعبیه شده، فراهم می سازند.